sadochok

Дитячі садочки Києва

Дитячі ігри на кожен день!

Ай да наші пальчики! Описання дитячих пальчикових ігор для найменших дітей.


Ай да наші пальчики! Дитячі пальчикові ігри.


Перші ігри для розвитку дрібної моторики або Чим зайнятися з користю, коли іграшки набридли


Про необхідність розвивати дрібну моторику крихітного чоловічка сказано і написано чимало. Мабуть, будь-яка мама карапуза знає, що злагоджена і вміла робота пальчиків малюка допомагає розвиватися мови та інтелекту, позитивно впливає на весь організм в цілому, готує неслухняну ручку до листа. Усвідомлюючи всю важливість пальчикових ігор та вправ, мами закуповують всілякі шнурівки, великі мозаїки та інші "розумні" іграшки і починають розвивати моторику свого малюка.

Дійсно, шнурівки і мозаїки - річ корисна. І не тільки для моторики. Але не всі малюки ставляться до них прихильно. А багато хто так і зовсім категорично не бажають пришивати яблука до яблуні, а детальки від мозаїки віддають перевагу "сіяти" по підлозі, замість того щоб годинами безперервно вставляти їх у дірочки на радість мамі з татом. Можливо, ваш малюк ще дуже малий, щоб зацікавитися подібними іграми. А може, вони просто нецікаві йому в силу індивідуальних особливостей. Як же бути?

Вся справа в тому, що ми часто випускаємо з уваги дуже просту й очевидну істину: щодня крихта проробляє ручками та пальчиками безліч всіляких дій, спрямованих саме на розвиток тієї самої тонкої моторики. Серед звичайних ігор і простих побутових дій безліч по-справжньому безцінних вправ, які до того ж ще й набагато привабливішою для малюка, ніж куповані іграшки. Наше завдання - допомогти дитині, підказати, навчити, вчасно підсунути ті чи інші корисні матеріали. Головне, щоб гра була по-справжньому захоплюючою і приносила радість і малюкові, і мамі. Отже, пальчики, за справу!


До джерел народної мудрості

Ще в II столітті до нашої ери в Китаї було відомо про вплив дій руками на розвиток головного мозку людини. Древні китайці стверджували, що вправи за участю рук і пальців гармонізують тіло і розум, позитивно впливають на діяльність мозку. Японська акупунктура - ще одне тому підтвердження. На кистях рук розташовано безліч рефлекторних точок, від яких йдуть імпульси в центральну нервову систему. Масажуючи певні точки, можна впливати на внутрішні органи, які з цими точками пов'язані. Так, масаж великого пальця підвищує активність головного мозку. Вказівний палець пов'язаний зі шлунком, середній - з кишечником. Масаж безіменного пальця позитивно позначається на роботі печінки і нирок, а мізинця - на роботі серця. Але не тільки східні мудреці, а й вітчизняні фізіологи підтверджують зв'язок розвитку рук з розвитком мозку. В.М. Бехтерєв у своїх працях довів, що прості рухи рук допомагають зняти розумову втому, покращують вимову багатьох звуків, розвивають мову дитини. А відомий педагог В.А Сухомлинський стверджував, що "розум дитини знаходиться на кінчику пальців". І наші предки напевно про щось таке здогадувалися. Адже добре знайомі нам "Сорока-ворона", "Ладушки" і їм подібні народні ігри - не що інше, як оздоровлюючий і тонізуючий масаж на базі акупунктури. Тільки задумайтеся: такі прості маніпуляції з пальчиками, а скільки користі! Позитивний вплив на внутрішні органи, тонізуючий, імуностимулюючий ефект - це раз. Стимуляція розумових функцій і мови - це два. Веселе спілкування малюка і мами, заряд позитивних емоцій - це три. Думаю, цього цілком достатньо, щоб ігри та вправи з пальчиками і долоньками впевнено влаштувалися в арсеналі ваших з малюком забав.


Коли починати?

Розвивати ручки малюка можна з самого народження. Точніше сказати, він і сам це чудово робить, стискаючи крихітними пальчиками наші сильні пальці, захоплюючи і утримуючи брязкальця або намагаючись зловити свої власні ніжки. А наше завдання - допомогти малюку і зробити ігри з ручками більш ефективними. Малюки до року ще не можуть виконувати багато пальчикові вправи самостійно. Тут ви повинні їм допомогти, загинаючи пальчики і розповідаючи віршики. Щоб вплив було більш ефективним, варто не просто загинати пальчики, а злегка їх масажувати, починаючи з мізинчик і закінчуючи великим пальцем. "Варимо" кашу на долоньці теж досить інтенсивно, круговими рухами розминаючи руку. Не забувайте грати по черзі то з правого, то з лівою ручкою. Віршики та потешки, які супроводжують пальчикові вправи, пропевайте або промовляти ритмічно, роблячи вправи в такт словам. Пам'ятайте і про емоційну забарвленням того, що ви говорите. Міняйте тембр та швидкість мовлення, робіть паузи, підкреслюйте окремі слова, розповідайте весело і виразно. Для самих маленьких як не можна краще підходять прості народні ігри. Це добре відомі вам "Ладушки", "Сорока-ворона", "Коза рогата" та інші ігрові потешки для малюків. Але основою для пальчикової масажу може стати і будь-який дитячий вірш. Головне, щоб він викликав емоційний відгук і в мами, і у малюка.


Купаємося і розвиваємося

Але ось малюк потроху підростає. І у відповідь на ваші "ладушки" регоче, вириває крихітні рученята і плескає сам, показуючи, що ось він який великий, от як навчився! А це означає, що настав час переходити від пасивного впливу на пальчики до самого що ні на є активному - різноманітних вправ, які малюк буде вчитися виконувати самостійно. Безліч таких чудово корисних ігор можна придумати під час купання! Наприклад, плескати долонею по поверхні води, створюючи навколо себе безліч бризок. І це не тільки веселощі, а й водяний масаж долоньок. Запустіть у ванну всілякі ємності: пластикові стаканчики, мисочки, пляшечки, ложки. Покажіть малюкові, як переливати воду з одного стаканчика в інший, як наливати рідину з маленької пляшечки. Не біда, якщо водяна цівка не відразу потрапить за призначенням. У всьому потрібна тренування. Трохи підросла малюк вже зможе наповнити маленьку миску, зачерпуючи воду ложечкою. Навчіть крихту набирати воду в одноразовий шприц і поливати нею качок, жаб і інших гумових приятелів. Дайте дитині зубну щітку, і нехай він водить пальчиком по щетині. Допоможіть йому помасажувати кожен пальчик по черзі.

Корисне вправу в стилі М. Монтессорі - гра з поролоновою губкою. Підберіть для крихти невелику, досить м'яку мочалку і покажіть, як набирати нею воду і віджимати в миску. Часто це заняття так захоплює малюків, що вони готові присвятити йому весь час купання. Зберіть кілька порожніх пляшок з-під шампунів і дайте маленькому купальників. Розкручування і закручування пробок, здирання кришечок, наповнення пляшок водою - відмінне тренування моторики.

Киньте на дно ванни невеликі тонучі предмети: камінчики, гудзики. Попросіть крихітку дістати їх звідти. Слідкуйте, щоб малюк захоплював предмети по-різному. Можна брати їх і кулачком, і загрібати всіма пальчиками. Але найбільш корисними відпрацьовувати так званий "Франтішек захоплення", коли в роботі беруть участь лише два пальчика: великий і вказівний. Виловлені скарби можна складати в стаканчик, а потім знову висипати у ванну. Думаю, не варто нагадувати, що стежити за малюком під час подібних ігор потрібно особливо уважно. Якщо запустити в воду мелочевку з кіндер-сюрпризів, можна "рятувати" її, виловлюючи ложкою або маленьким ситечком. Для малюків постарше додайте до цього джентльменського набору десяток пластмасових нетугіх прищіпок і пластикову одноразову тарілочку. Сидячи у ванній, можна зробити імпровізоване сонечко, причепивши прищіпки до тарілки у вигляді промінчиків. Ну і, звісно, відмінна іграшка для ванної - набір фігурок з спіненої гуми. Чим дрібніше вони будуть, тим краще підійдуть для нашого завдання. Їх можна самозабутньо ліпити на мокру стінку і захоплено віддирати нескінченну кількість разів, паралельно вивчаючи морських тварин, геометричні фігурки і навіть букви з цифрами.


Пластилін і компанія

Часто мами вважають, що з пластиліну потрібно неодмінно щось ліпити. І тому він підходить як творчий матеріал лише для старших карапузів. Але це не зовсім так. Для підрослого малюка ліплення дійсно дуже корисне заняття, що стимулює фантазію, творчість і, звичайно, що тренують пальчики. Але все це буде потім. А поки ваш малюк ще зовсім маленький, давайте дивитися на пластилін, як на чудовий засіб, що розвиває не стільки творчість, скільки дрібну моторику. Тим більше, що він справляється з цим завданням на "відмінно". Для 1 - 1,5-однорічних малюків краще замість пластиліну використовувати спеціальну масу для моделювання. Вона призначена саме для юних натуралістів, має м'яку, пластичну консистенцію і безпечна, якщо крихта зважиться спробувати її "на зуб". Якщо таку масу знайти не вдалося, використовуйте для ігор солоне тісто. Робиться воно в лічені хвилини, може довго зберігатися в холодильнику в поліетиленовому пакеті і абсолютно нешкідлива. Рецепт тіста простий: перемішайте в мисці 1 склянка солі "Екстра" і 1 склянка борошна, додайте столову ложку рослинного масла і півсклянки води. Добре вимісити тісто і потримайте пару годин у холодильнику. Після цього воно готове до роботи.

Що ж може робити з тестом однорічний малюк? Перш за все, розминати його в річках. Отщіпніте шматочок пластичної маси розміром з волоський горіх і покажіть дитині, як його можна перекладати з ручки в ручку, тиснути і розминати. Можна дати малюкові і шматок тесту побільше. Нехай він запустить в миску обидві рученята, потичет його пальцями в своє задоволення. Це буде сприяти не тільки зміцненню пальчиків, а й розвитку відчуття дотику. Кроха познайомиться з властивостями нового для нього матеріалу і, звичайно, буде радіти веселої гри.

А тепер спробуйте на очах у малюка заховати в тісто пару дрібних іграшок, наприклад від кіндер-сюрпризів. Чимало вправності, кмітливості і впертого сопіння знадобиться для того, щоб відшукати в тесті загублену "скарб". Якщо подібна гра малюкові сподобалася, сховайте предмети дрібніші. Наприклад, великі гудзики. Тільки стежте, щоб ваш юний археолог не спробував з'їсти здобуті в результаті розкопок цінності.

Навчіть малюка робити "млинці" і "оладки": покажіть, як сплющило долонькою або кулачком шматочок тіста. Нехай він поплескав ручкою то слабше, то сильніше або спробує зліпити "пиріжок", а ви з натхненням нахвалює здібності маленького пекаря. Запропонуйте дитині пригостити ляльок "ягідками" або "цукерками". Для цього покажіть, як двома пальчиками відщипувати від тіста маленькі шматочки і складати їх у тарілочку. Коли малюк освоїться з тестом, спробуйте разом катати колобки та ковбаски. Ковбаски можна розламувати на шматочки, розплющувати пальчиком, згортати рулетиком. І нехай вони будуть коряві і нерівні. Пам'ятайте, що робите ви все це не заради кінцевого результату. Важливий сам процес.


Ігри на кухні

Адже саме на кухні є чудовий, доступний і всім добре відомий продукт для розвитку тонкої моторики крихти. Звичайно, це крупи. І якщо вас не лякає перспектива збирати пшоно або горох по всій кухні, запропонуйте малюку прості та ефективні вправи, які напевно припадуть йому до смаку. Для початку насипте будь-яку дрібну крупу на піднос рівним шаром і покажіть дитині, як можна малювати на цьому "полотні" пальчиком. Нехай малюк зобразить палички, крапочки та інші "каляки-маляки". Малювати можна не тільки вказівним пальцем, а й іншими пальчиками по черзі (перший час допомагайте малюку), і навіть всій долонею. Нехай малюк перебирає крупинки ручками, затискає їх в кулачок. У сухий крупі, насипаної у високу каструльку, можна ховати дрібні іграшки так само, як і в тесті. А ще спробуйте таку хитрість. Крупу в каструлі залийте водою. Малюкові принесе величезне задоволення можливість вставляти ручки в цю суміш. Головне в таких іграх - не прогавити той момент, коли від творчої діяльності крихта переходить до руйнівної, "рассипательной" і "разбросательной". Звичайно це наступає через декілька хвилин від початку гри. Але навіть ці кілька хвилин принесуть безперечну користь крихітним пальчикам карапуза.

Дітлахам трохи старший можна запропонувати пограти в "Попелюшку". Для цього змішайте в мисочці трохи гороху і квасолі і запропонуйте малюку розсортувати їх по різних тарілках. Захоплювати фасолінкі теж можна по-різному. Брати їх пучкою, великим і вказівним пальцями, великим і середнім і т.д. Сортувати можна і макарони декількох видів. А з товстеньких "ріжків" можна ще й змайструвати намиста, нанизавши їх на шнурок і розфарбувавши. Кроха важко просмикувати неслухняний шнурок в маленьку дірочку. Для них краще підійде тонкий пружний провід. Точно так само корисно нанизувати порізані на шматочки старі фломастери або картонні фігурки з пророблені діркопробивачем отворами. А найменшим запропонуйте нанизати на мотузочку сушки. Вийдуть чудові "папуаські" намисто, та ще й їстівні.

Прозора коробочка з зубочистками притягує малюків як магнітом. От і нехай під вашим наглядом дитина висипає з неї на стіл дерев'яні палички, а потім збирає назад, проштовхуючи в дірочку (з метою безпеки у зубочисток можна відрізати гострі краї). Тут же, на будь-якій кухні, є і ще одне корисне пристосування - холодильник. На нього можна нескінченно приклеювати, а потім відклеюватися всілякі магнітні фігурки і багаторазові наклейки.

Якщо вам потрібно почистити відварені яйця або картоплю в мундирі, сміливо довірте цю роботу крихті. Звичайно, потім вам доведеться все переробляти, але така нехитра операція фантастично корисна для малишових пальчиків. А ще іноді дозволяйте дитині їсти руками. Для цього підійдуть усілякі ягоди, родзинки, зелений горошок, відварені і нарізані кубиками овочі (картопля, морква, буряк, кабачок), яблуко або груша шматочками.


Всього потрошку

Не секрет, що малюки люблять рвати папір. Подібне заняття приносить мамі безліч проблем, починаючи від зіпсованих книг і кінчаючи ковтнув малюком папером. Але з подібного неподобства теж можна отримати певну користь, якщо час від часу спеціально видавати малюкові папір "на поталу". Звичайно, сміття буде багато, але користі ще більше. Вправи з папером не тільки розвивають моторику, але й допомагають маляті звільнитися від нагромадилося, роздратування, скинути негативну енергію. Тільки не давайте малюку газети або журнали, нехай це буде біла газетний папір або паперові серветки. Що ж можна робити з папером? Її можна м'яти і знову розправляти, розгладжувати долонькою, рвати на смужки або відщипувати маленькі шматочки. З малюками від півтора років спробуйте зробити простеньку обривную аплікацію. Дайте малюку серветку і покажіть, як відривати від неї по шматочку і клеїти на лист змащену клеєм паперу. Можна вирізати з картону якийсь силует, наприклад тарілочку або тварина, і клеїти паперові уривки на нього. Собачці можна приліпити цятки, тигрові - смужки. Навчіть малюка м'яти відірвану папір у грудочку. Так може вийти об'ємний снігопад або квіти на зеленій галявині.

Дайте малюку пластикову пляшку і покажіть, як вставляти в шийку шматочки відірваною папери. Попередньо їх можна скачувати в кульки. Розкидані на підлозі зачищення від сірки сірники і гудзики. Розкажіть, що ви прийшли в ліс, щоб зібрати гриби і ягоди. Разом з малюком підбирайте з підлоги "трофеї" і проштовхуйте в пляшку. Все це можна проробляти під веселу пісеньку, наприклад "За малинку в сад підемо ..." Ось вам одночасно і весела забава, і корисна вправа.

Підрослого малюка учите обводити свою долоню і різні підручні предмети: блюдця, стаканчики, формочки для печива, формочки для піску. А ще маленькі пальчики можуть стати справжніми театральними артистами з гримом і яскравими костюмами. Для цього потрібно всього лише намалювати фломастерами на подушечках пальців личка або мордочки. Фломастери краще брати на водній основі. Вони легко змиваються. Так можна розіграти будь-яку просту казку на кшталт "Колобка" або "Теремка". А можна пограти і трохи інакше. Для цього вам потрібно буде заздалегідь змайструвати пальчикові ляльки. Можливих варіантів тут багато. Наприклад, малюєте на картоні головки персонажів (бабуся, дідусь, внучка, ведмідь, Колобок і т.п.) невеликого розміру. Розфарбовує і вирізуєте. Тепер треба приклеїти до них паперові обідки-кільця, за допомогою яких вони і будуть одягатися на пальчики. Замість паперових ободків зручно приклеїти або пришити до "масок" крихітні резиночки для волосся. Таке кріплення надійніше паперового, ляльок зручно одягати на пальчики, і вони добре тримаються. При бажанні можна прикрасити ваших пальчикових ляльок волоссям з товстих вовняних ниток, зав'язати їм бантики і т.п. Якщо з малюванням туго (врахуйте, що шедеврів від вас не потрібно: чим простіше й смішніше - тим краще), поступите інакше. Візьміть простеньку недорогу дитячу книжечку з казкою (наприклад, все з тим же Колобков), виріжте звідти героїв, наклеїти на картон, а далі ви вже знаєте. Маючи маленьку коробочку з арсеналом таких ляльок, вам не доведеться нудьгувати ні вдома, ні в довгій черзі до лікаря. Завжди можна розіграти знайому казку, або придумати свою, змішавши персонажів з декількох історій. І весело, і корисно.


Розвиваємо моторику мами

Якщо у мами є час, бажання та вміння, вона зможе зробити для улюбленого малюка всілякі іграшки та пристосування, які стануть ефективними тренажерами дитячих пальчиків майже з народження. Наприклад, кілька мішечків з тканини різних фактур з різними наповнювачами ж (квасоля, горох, сіль, пшоно, гречка), підвішені в ліжечку, стануть корисною забавою для малюка. Наповнювати мішечки потрібно не туго, а шви добре прострочити, щоб вони не порвалися від сильного ривка маленького богатиря. За цим же принципом можна пошити м'яку іграшку. Наприклад, гусінь з кульок з різними наповнювачами. Або симпатичну сонечко з різномастими лапками і шорсткими кружечками на спинці. Лапки можна зробити з досить товстих мотузок із зав'язаними на них вузликами. Спочатку малюк буде просто перебирати вузлики пальчиками, потім навчиться їх розв'язувати, а трохи пізніше зможе і зав'язати. На спинці у жучка можна розташувати безліч корисних пристосувань: нанизані на мотузок великі гудзики, намистини або кісточки від старих рахунок, всілякі шнурочки, застібки-липучки, блискавки, ремінці та пряжки. Бавлячись з іграшкою, малюк паралельно буде тренувати пальчики. До речі, якщо спеціально зшити іграшку не виходить, можна взяти відповідну покупну звірятка або симпатичну дитячу подушечку і нашити все це дрібне різноманітність на неї.

Напевно цікавому малюку сподобається килимок з диво-будиночком. Розміри його залежать тільки від вашого бажання повозитися. На матерчату основу нашейте зображення будиночка (або навіть кількох). Головне, щоб у Теремка було багато вікон і дверей. Закриватися вони будуть на всілякі застібки. Тут можуть бути і гудзики з петельки, і гачки, і липучки, і блискавки, і ремінці, і шнурки-зав'язки, і кнопки. Непогано, якщо з віконець будуть виглядати жителі Теремки. Далі все залежить тільки від вашої фантазії. У роботі можна використовувати і тканини різних фактур, і нашити все ті ж вірьовки з клунками і гудзики-намистинки. Можете не сумніватися, зроблений добрими і які люблять маминими або бабусиними руками, такий килимок стане улюбленою іграшкою крихти!


«« До меню дитячих ігор


різне